WYSOKOGÓRSKIE 
WYCIECZKI W TATRY
propozycje tras
ZAWRAT
  • Text Hover
Tam, gdzie zaczyna się Orla Perć
Wycieczka na przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.) to tatrzański klasyk. Wędrówkę rozpoczynamy od dotarcia na Halę Gąsienicową jednym z trzech wariantów – szlakiem z Kuźnic przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki albo z Brzezin. Po krótkiej przerwie w schronisku Murowaniec udajemy się nad Czarny Staw Gąsienicowy, a następnie dalej w kierunku przełęczy. Wychodzimy ponad próg Zmarzłego Stawu i dalej pniemy się w górę wygodną ścieżką. Trudności techniczne rozpoczynają się w momencie dotarcia pod ściany skalne opadające z Małego Koziego Wierchu. Dalszą drogę na przełęcz pokonujemy z pomocą sztucznych ułatwień – klamer i łańcuchów. Po przejściu przez Zawrat schodzimy do sąsiedniej Doliny Pięciu Stawów Polskich mijając po drodze ułożone kaskadowo jeziora. Taka rzeźba terenu to pozostałość występujących tu dawniej lodowców. Docieramy do schroniska, gdzie czeka nas zasłużony odpoczynek. Nie jest to jednak koniec atrakcji tego dnia – ostatnia część drogi prowadzi obok wodospadu Siklawa oraz Wodogrzmotów Mickiewicza.

Trudności: kondycyjne i techniczne (na krótkim odcinku)
Czas trwania: ok. 9-10 h
SZPIGLASOWY WIERCH
  • Text Hover
W sercu gór
Wycieczkę na Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) można by zatytułować śladami tatrzańskich stawów i wodospadów lub krócej – wycieczka hydrologiczna. Na naszej trasie miniemy Wodogrzmoty Mickiewicza, wodospad Siklawa, cztery spośród Pięciu Stawów Polskich, Szpiglasowe Stawki, Stawy Staszica, aż na koniec dotrzemy nad Morskie Oko. Wycieczka ma charakter pętli, którą rozpoczynamy po dojściu z Palenicy Białczańskiej do Wodogrzmotów Mickiewicza. Nasza trasa wiedzie dalej Doliną Roztoki i jej górnym piętrem – Doliną Pięciu Stawów Polskich. Trudności techniczne rozpoczynają się na podejściu pod Szpiglasową Przełęcz, gdzie szlak ubezpieczony jest łańcuchami. Z przełęczy już niedaleko na szczyt, z którego rozpościera się przepiękny widok. Następnie nasz szlak prowadzi wygodną ścieżką do malowniczej Dolinki Za Mnichem i dalej nad Morskie Oko. Po odpoczynku w schronisku, schodzimy drogą na Palenicę Białczańską.

Trudności: kondycyjne i techniczne (na krótkim odcinku)
Czas trwania: 9-10 h
ORLA PERĆ
  • Text Hover
Najtrudniejszy szlak Tatr
Orla Perć należy do najtrudniejszych tatrzańskich szlaków, który istnieje od początku XX wieku. Od tego czasu jego przebieg uległ jednak modyfikacjom - obecnie za Orlą Perć przyjmuje się odcinek grzbietu pomiędzy przełęczami Zawrat i Krzyżne. Ze względu na szczególne trudności szlak nie biegnie przez cały czas ściśle granią ale często omija odcinki o charakterze wspinaczkowym. Fragmenty szlaku o dużej ekspozycji lub trudności zostały ubezpieczone tzw. sztucznymi ułatwieniami w postaci łańcuchów, klamer i drabinek. Chętni wybierający się na Orlą Perć powinni być przygotowani na wycieczki wymagające pod względem kondycyjnym i technicznym.

Przejście Orlej Perci proponujemy podzielić na parę odcinków o różnej trudności. Można również wybrać się na wycieczki na poszczególne szczyty i przełęcze szlakami nie posiadającymi trudności technicznych.