TATRY

Zimowe wycieczki w Tatry

Śnieg w górach nie oznacza, że należy rezygnować z pieszych wędrówek. Wręcz przeciwnie, warto zobaczyć góry w nowej szacie – są naprawdę zachwycające! Polecamy zimowe wycieczki w Tatry.

Należy jednak pomyśleć o doborze trasy odpowiedniej do umiejętności, posiadanego sprzętu oraz aktualnych warunków.
 

Znajomość trasy 

Wybierając się na wycieczkę zimową powinniśmy dobrze znać trasę. Może zdarzyć się, że szlak nie będzie przetarty, bądź w trakcie wycieczki zmienią się warunki pogodowe i ślady zostaną zasypane. W lesie prowadzić będą nas oznaczenia na drzewach, natomiast w terenie otwartym może się okazać, że znaki zasypał śnieg. Pozostaje wtedy znajomość trasy i umiejętność posługiwania się mapą i kompasem. Ponadto zimą dzień jest krótszy, a marsz w śniegu zajmuje więcej czasu – należy wziąć to pod uwagę przy planowaniu trasy.
 

Wyposażenie

Wychodząc w wyższe partie gór pamiętajmy o zabraniu ze sobą odpowiedniego wyposażenia. Przede wszystkim powinniśmy mieć ciepłe ubranie odpowiednie do pory roku, wysokie buty oraz ochraniacze przeciwśniegowe. Niezbędne mogą okazać się również raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC. Sprzęt ten może się również przydać podczas cieszących się ostatnio dużą popularnością wycieczek skiturowych. Nie wystarczy jednak samo posiadanie sprzętu – trzeba jeszcze umieć się nim posługiwać. Wiedzę oraz umiejętności poruszania się w terenie górskim w warunkach zimowych można zdobyć u odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów.
 

Lawiny

Zagrożenie lawinowe to temat, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Tatry to góry wysokie, w których gdy obecna jest pokrywa śnieżna występuje ryzyko zejścia lawin. Jednak nie tylko w Tatrach lawiny stanowią zagrożenie – również w Karkonoszach, Bieszczadach czy Beskidach. W Polsce szlaki nie są zamykane na zimę, tak więc decyzja o wyjściu w góry pozostawiona jest nam, turystom. Trasę wycieczki należy zaplanować w oparciu o ogólnodostępne komunikaty lawinowe oraz naszą umiejętność oceny ryzyka w terenie. Niezbędny jest również sprzęt lawinowy – detektor, sonda i łopata lawinowa. Przed samodzielnym wyjściem zimą w góry warto wziąć udział w kursie lawinowym. Sprzęt lawinowy jest kosztowny, dlatego można skorzystać z ofert wypożyczalni znajdujących się w większych miastach oraz miejscowościach turystycznych.
 
Pamiętajmy, że zimowe wycieczki są dużo większym wysiłkiem dla naszego organizmu, dlatego dobrze szacujmy nasze siły. Na wycieczkę wybierajmy się w towarzystwie znajomych – w razie wypadku to oni wezwą pomoc, bądź sami nam jej udzielą.

Jeśli chcesz wybrać się na zimowe wycieczki w Tatry, ale masz wątpliwości odnośnie doboru trasy, sprzętu oraz posiadanych umiejętności – zapraszamy na wycieczki z przewodnikiem tatrzańskim. Prowadzimy zarówno wycieczki piesze jak i narciarskie.

Author


Avatar

YOU MIGHT ALSO LIKE THESE