SPRZĘT

Jak ubrać się w góry?

Wygodny i funkcjonalny strój zapewni komfort i wpłynie na bezpieczeństwo podczas wycieczki górskiej. Jak ubrać się w góry? Przewodnik tatrzański radzi.

Ubranie powinno być wygodne i dopasowane do typu wycieczki – inaczej ubierzemy się na spacer dolinny, a inaczej na wyjście szczytowe. Ponadto ubiór powinien być dopasowany do pory roku i panujących aktualnie warunków. Należy jednak pamiętać, że pogoda w górach szybko się zmienia i być przygotowanym się na każdą ewentualność.

Obuwie

Buty to podstawa. Po górach chodzimy w obuwiu sportowym, najlepiej zabudowanym. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko potknięć, stłuczenia palców czy skręcenia kostki. Warto wybrać buty przeznaczone do turystyki górskiej.

Na wycieczki dolinne możemy ubrać niskie buty sportowe. W trudniejszy teren można wybrać buty sięgające powyżej kostki, choć nie jest to koniecznością. Poglądy na ten temat są różne. Naszym zdaniem, jeśli osoba jest wysportowana, aktywna ruchowo, jej ciało w obszarze kostki jest na tyle wzmocnione, że nie potrzebuje usztywnienia. Natomiast wysokie buty górskie obowiązkowo są potrzebne podczas wycieczek w warunkach zimowych, szczególnie gdy używamy specjalistycznego sprzętu jakim są raki.

Rozmiar obuwia powinien być nieco większy, niż ten do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Podczas wysiłku fizycznego stopy puchną i trzeba zostawić im miejsce na zwiększenie objętości. Oczywiście nie należy przesadzać – zbyt luźny but sprzyja obtarciom.

Odzież

W góry ubieramy się „na cebulkę” tak, żeby móc łatwo dostosować ubiór do panujących aktualnie warunków.

Koszulka, niezależnie od tego czy jest z długim czy krótkim rękawem, powinna być wykonana z materiału oddychającego. Możemy wybrać popularną obecnie odzież termiczną. Zwykły bawełniany T-shirt też będzie dobry, choć trzeba być przygotowanym na to, że podczas wysiłku będziemy się pocić i tego typu koszulka dłużej wysycha. Na wierzch ubieramy bluzę sportową, polarową lub inną, która uchroni nas przed utratą ciepła. Kolejna warstwa powinna być nieprzewiewna i nieprzemakalna – najlepszą opcją jest kurtka przeciwdeszczowa. Jeśli takiej nie mamy, to obowiązkowo musimy ze sobą zabrać pelerynę.

Spodnie przede wszystkim powinny być wygodne i nie krępować naszych ruchów – podczas wycieczki przy podejściach i zejściach będziemy robić większe kroki niż zazwyczaj. Dodatkowym udogodnieniem może być wykonanie z materiałów szybkoschnących na wypadek gdyby podczas wycieczki zaskoczył nas deszcz.

Czapka przyda się o każdej porze roku. Latem ochroni nas przed słońcem i przegrzaniem, zimą przed zimnem. Zimą, wiosną i jesienią warto mieć ze sobą rękawiczki i szalik. Mogą się one przydać również latem, gdy wybierzemy się w wyższe partie gór.

Które to nogi przewodnika? 🙂


–> POWRÓT DO BLOGA

Author


Avatar