ZAKOPANE i PODTATRZE

ZWIEDZANIE ZAKOPANEGO

Zapraszamy do zwiedzania Zakopanego z przewodnikiem grupy szkolne i dorosłych oraz turystów indywidualnych. Dzieje miasta leżącego u podnóży najwyższych gór w Polsce to zbiór wielu wątków m.in. historii górali i góralszczyzny, rozwoju kultury polskiej czy historii taternictwa i sportów zimowych. Z Zakopanem związanych było i jest do dziś wiele znanych przedstawicieli świata sportu, nauki, sztuki i polityki. Wszystkie historie i tworzący je ludzie zostawili w Zakopanem swoje ślady, które pokażemy Wam podczas wycieczki. 

ZWIEDZANIE PODTATRZA

Podtatrze, czyli tereny wokół Tatr, to cztery regiony kulturowe-geograficzne: słowacki Liptów, polskie Podhale, a także Spisz i Orawa leżące na polsko-słowackim pograniczu. Każdy z nich może pochwalić się charakterystycznym folklorem, ciekawą architekturą, cennymi zabytkami, a także piękną przyrodą. Z Podtatrza roztacza się również wspaniały widok na Tatry, które dopiero z pewnej odległości ukazują w całości swoją wielkość. 

Polecamy zwiedzanie Podtatrza na rowerze, autokarem lub maszerując z kijami Nordic walking.

WYCIECZKI ETNOGRAFICZNE

Zapraszamy na wycieczki, podczas których opowiemy o strojach regionalnychgwarze podhalańskiej, tradycyjnych przedmiotach używanych dawniej w gospodarstwie, lokalnym rzemiośle i sztuce. Przyjrzymy się z zewnątrz i od środka chałupie góralskiej

Porozmawiamy również o zwyczajachmagii przesądach obecnych w życiu górali dawniej i dziś. Na wycieczki etnograficzne zapraszamy zarówno w góry jak i na Podtatrze. Ciekawą propozycją są wycieczki „mieszane” podczas których część dnia spędzimy w górach, a część na spacerze po Zakopanem odwiedzając tutejsze muzea.

WYCIECZKI ROWEROWE

Podtatrze, czyli krainy otaczające Tatry to w większości tereny wiejskie, dlatego wiele miejscowości połączonych jest drogami o małym natężeniu ruchu samochodowego. Dzięki temu są to trasy często wybierane przez miłośników dwóch kółek. Rzeźba Podtatrza ma w większości charakter kotlin i pogórzy. Oznacza to, że teren jest bardzo zróżnicowany – znajdziemy tutaj zarówno proste trasy, nie pokonujące dużych przewyższeń, jak i trasy dla średnio i bardzo zaawansowanych rowerzystów. Niektóre szlaki rowerowe poprowadzone są również mało znanymi pasmami górskim, co może stać się dodatkową atrakcją. Serdecznie zapraszamy na wspólne wycieczki. Z chęcią zaplanujemy trasę dostosowaną do kondycji i umiejętności uczestników, a następnie poprowadzimy wycieczkę. Możemy również pomoc w wypożyczeniu rowerów.

SPACER NORDIC WALKING

Zwiedzanie Zakopanego nie musi przebiegać standardowo – można je połączyć z dodatkowym ruchem, co przyniesie korzyści dla naszego ciała i umysłu. Naszą propozycją są wycieczki z przewodnikiem-instruktorem Nordic walking. Podczas spaceru zarówno poznacie ciekawe miejsca w stolicy Tatr, jak i podszkolicie technikę marszu z kijami. Zapraszamy osoby początkujące oraz uprawiające Nordic walking – program wycieczki dostosujemy do umiejętności i oczekiwań uczestników. Tych którzy chcieliby wcześniej zaznajomić się bliżej z techniką marszu z kijami zapraszamy na szkolenie z instruktorem.