WYCIECZKI PIESZE W TATRY SŁOWACKIE

Poniżej znajdziecie opisy przykładowych wycieczek w Tatrach Słowackich. Jest to jedynie część możliwości jakie oferuje ten fragment Tatr, dlatego wszystkie osoby zainteresowane innymi propozycjami prosimy o bezpośredni kontakt.

JASKINIA BIELSKA

Jaskinia Bielska to jedna z nielicznych udostępnionych turystom jaskiń w Tatrach i niewątpliwie najpiękniejsza z nich. Podczas około godzinnego zwiedzania pokonujemy trasę o długości ponad 1,3 km. Po drodze możemy zobaczyć klasyczne formy rzeźby krasowej w różnej skali. Korytarze i sale zdobi piękna szata naciekowa – stalaktyty, stalagmity, kurtyny, polewy i wiele innych ciekawych form. Jaskinia wspaniale nadaje się do wytłumaczenia zasad powstawania rzeźby krasowej.
* Zwiedzanie jaskini można połączyć ze krótką wycieczką w Tatry (np. nad Popradzki Staw) lub z odwiedzeniem innych atrakcji na słowackim Podtatrzu.

Stopień trudności: łatwa

POPRADZKI STAW

Popradzki Staw to popularny cel wycieczek w Tatry Wysokie. Wycieczkę rozpoczynamy w Szczyrbskim Jeziorze nad stawem o tej samej nazwie. Rozpościera się stamtąd piękny widok na najwyższe szczyty w okolicy. Następnie udajemy się fragmentem tzw. Magistrali Tatrzańskiej nad Popradzki Staw położony w głębi Doliny Mięguszowieckiej. Nad stawem czas na odpoczynek w schronisku. Następnie udajemy się do jednego z kilku w Tatrach cmentarzy symbolicznych – miejsc gdzie upamiętniono ludzi związanych z górami. Na Cmentarzu Pod Osterwą znajdziemy tablice poświęcone m.in. Jerzemu Kukuczce, Piotrowi Morawskiemu czy Wandzie Rutkiewicz. Cmentarz ozdobiony został pięknie rzeźbionymi i malowanymi krzyżami.
* Z Popradzkie Stawu można również udać się na wycieczki na Koprowy SzczytRysy czy Przełęcz Pod Osterwą.

Stopień trudności: łatwa

ROHACKIE STAWY

Rohackie Stawy to wizytówka Słowackich Tatr Zachodnich. Polodowcowe jeziorka, ale również wodospad, piękne widoki i możliwość spotkania dzikich zwierząt czynią tą trasę szczególnie atrakcyjną. Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy stacji narciarskiej w Dolinie Rohackiej – leśną ścieżką udajemy się w kierunku polany Adamcula, a następnie nad Rohacki Wodospad. Po krótkim czasie osiągamy górną granicę lasu więc widoki bardzo się poszerzają. Nasz szlak wiedzie przez tereny pełne polodowcowych jeziorek, nad każdym z nich byłoby dobrze zatrzymać się na odpoczynek lub choćby kilka zdjęć. Największe zbiorniki wodne w okolicy to Wyżni, Niżni, a także Pośrednie Stawy Rohackie. Podczas zejścia do Bufetu Rohackiego wytężamy słuch i wzrok - można tu usłyszeć, a przy odrobinie szczęścia również zobaczyć świstaki - sympatyczne tatrzańskie gryzonie. Od bufetu do parkingu wracamy asfaltową drogą, dnem Doliny Rohackiej.

Stopień trudności: łatwa

WODOSPADY ZIMNEJ WODY

Wodospady Zimnej Wody – jedna z największych atrakcji turystycznych Tatr Słowackich, odwiedzana licznie latem, ale również zimą – wtedy zamiast wodospadów możemy podziwiać lodospady. Spacerowa trasa z Tatrzańskiej Leśnej pozwala z bliska zobaczyć najciekawsze z wodnych kaskad na potoku Zimna Woda. Ścieżka biegnie następnie obok najstarszego tatrzańskiego schroniska. Rainerova Chata to dobre miejsce na odpoczynek, zwłaszcza po wiatrołomie sprzed kilku lat, który poszerzył widoki z pobliskiej polany. Ze schroniska udajemy się w kierunku Siodełka Smokowieckiego, skąd schodzimy do Starego Smokowca, jednego z najsłynniejszych uzdrowisk Tatr Słowackich.
* Z Siodełka do Starego Smokowca można zjechać kolejką linowo-terenową, co skraca czas marszu o około 45 minut.

Stopień trudności: latwa

KIEŻMARSKI STAW - PLESNIVEC

Zapraszamy na wycieczkę do jednej z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Dolina Białej Wody Kieżmarskiej leży na pograniczu Tatr Wysokich i Tatr Bielskich. Celem naszej wycieczki jest Zielony Staw Kieżmarskipołożony w otoczeniu najwyższych szczytów tatrzańskich takich jak Łomnica, Durny, Baranie Rogi czy Kieżmarski Szczyt. Nad stawem znajduje się schronisko, w którym zatrzymamy się na chwilę odpoczynku. Dalsza część trasy wiedzie przez malownicze Białe Stawy, a następnie schronisko Plesnivec. Istnieje możliwość wybrania różnych wariantów trasy.
* Znad Zielonego Stawu można udać się na Jagnięcy Szczyt bądź przez Rakuski Przechód do Doliny Łomnickiej.

* Znad Białych stawów można udać się na Szeroką Przełęcz (zejście do Zdziaru) lub przejść do Doliny Jaworowej.

Stopień trudności: średnia (w pełnym wariancie trasy - wymagania kondycyjne)

SIWY WIERCH

Siwy Wierch (1805 m n.p.m.) to bardzo ciekawa propozycja wycieczki niezbyt długiej, pięknej widokowo i pozwalającej zasmakować trudności technicznych w postaci ekspozycji, łańcuchów i łatwej wspinaczki na krótkich odcinkach. Z okolic Wyżniej Huciańskiej Przełęczy (950 m n.p.m.) idziemy leśnym szlakiem w okolice Białej Skały stopniowo osiągając coraz większą wysokość. Po wyjściu ponad górną granicę lasu ukazują nam się widoki na Tatry Zachodnie, ale również Góry Choczańskie. Klucząc między Rzędowymi Skałami (miejscami umiarkowane trudności, łancuchy ułatwiające podejście) osiągamy szczyt Siwego Wierchu, gdzie robimy odpoczynek na zregenerowanie sił i podziwianie widoków. Zejście ze szczytu przez przełęcz Palenica do miejscowości Zuberzec.
* Istnieje możliwość zrobienia łatwiejszej trasy na Siwy Wierch z wejściem przez Babki i zejściem przez Schronisko na Polanie Czerwienica.

Stopień trudności: średnia (umiarkowane trudności w okolicach Rzędowych Skał).

SKRAJNE SOLISKO

Skrajne Solisko (2093 m n.p.m.) to jeden z łatwiej dostępnych szczytów w Tatrach, przekraczający 2 tysiące metrów. Ze Szczyrbskiego Jeziora korzystając z kolei krzesełkowej wyjeżdżamy w okolice schroniska Chata pod Soliskiem, a następnie (już w terenie wysokogórskim) na piechotę zdobywamy Skrajne Solisko. Ze szczytu piękna panorama obejmująca głównie Tatry Wysokie, w okolicy można spotkać wysokogórską faunę, m.in. świstaki i kozice. Do schroniska wracamy tą samą drogą a po odpoczynku przez Dolinę Furkotną docieramy z powrotem do Szczyrbskiego Jeziora.
* Możliwe jest przebycie trasy bez użycia kolei krzesełkowej, dodadtkowe 1,5 h marszu.


Stopień trudności: średnia

KRYWAŃ

Krywań (2494 m n.p.m.) to narodowa góra Słowaków, będąca atrakcyjnym celem turystycznym. Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu Biały Wag – szlak prowadzi przez wiatrołomy z 2004 roku, niemal od początku towarzyszą nam piękne widoki na okolice Doliny Ważeckiej. Po krótkim postoju nad Jamskim Stawem idziemy dalej, wschodnim ramieniem Krywania nabierając stopniowo wysokości. Widoki na Kotlinę Liptowską i Niżne Tatry zapierają dech w piersi. W okolicach Małego Krywania szlak staje się bardziej skalisty, niekiedy trzeba podeprzeć się rękami o skały. Po kilkuset metrach nieco bardziej wymagającego terenu osiągamy szczyt zwieńczony krzyżem. Z racji pewnego oddalenia Krywania od głównej grani Tatr mamy możliwość podziwiania ich w całej okazałości. Również widoki na inne części Karpat są bardzo rozległe. Ze szczytu schodzimy krótki odcinek drogą podejścia, a następnie alternatywną trasą do osady Trzy Studniczki.

Stopień trudności: trudna (trudności techniczne umiarkowane na krótkim odcinku, trudności kondycyjne)

ROHATKA

Wycieczka na Rohatkę (2288 m  n.p.m.) to klasyka tatrzańska. Trasa prowadzi przez polodowcowe doliny, przekracza główną grań Tatr i pozwala zobaczyć z bliska najwyższe ich szczyty. Z Łysej Polany (granica polsko-słowacka) idziemy dnem Doliny Białej Wody. W okolicach Polany pod Wysoką ścieżka staje się bardziej stroma i wyprowadza ponad górną granicę lasu. Widoki na monumentalne szczyty takie jak RysyWysokaGanek, masyw Gerlacha, a także jeziora polodowcowe robią wielkie wrażenie. Nasz szlak wiedzie skalnym terenem (klamry, łańcuchy) na siodło przełęczy Rohatka, gdzie robimy postój podziwiając nowe, niewidoczne do tej pory szczyty. Zejście do schroniska Zbójnicka Chata, a następnie Doliną Staroleśną i obok wodospadów Zimnej Wody do Starego Smokowca dopełnia długą i obfitą w wrażenia wycieczkę. 
*Możliwość wejścia na Polski Grzebień z pięknym widokiem na Gerlach (dodatkowe 30 minut)

Stopień trudności: znaczny - trudności techniczne (łańcuchy, klamry, ekspozycja) oraz kondycyjne.

RYSY

Wejście na Rysy od strony słowackiej to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zdobyć najwyższy szczyt Polski trasą o mniejszych trudnościach technicznych. Wycieczka wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego, jednak nasze zmęczenie zostanie nagrodzone. Trasa biegnie piękną Doliną Mięguszowiecką w otoczeniu skalistych szczytów Tatr Wysokich. Poniżej wierzchołka Rysów znajduje się najwyżej położone w Tatrach schronisko Chata pod Rysami skąd po chwili odpoczynku ruszymy zdobyć szczyt. Po drodze mamy szanse zaobserwować mieszkańców Tatr – kozice i świstaki, w ich naturalnym środowisku.
* Na szlaku znajdują się krótkie odcinki ze sztucznymi ułatwieniami w postaci łańcuchów.

* Wycieczkę można odbyć przechodząc przez szczyt – proponujemy pokonać trasę od strony polskiej na słowacką.

Stopień trudności: trudna (wymagania kondycyjne i trudności techniczne)