TRUDNE WYCIECZKI W TATRY

Wśród zróżnicowanych szlaków tatrzańskich znajdziemy i takie, które można nazwać mianem wymagających. Poniżej zamieszczamy propozycje wycieczek, które wymagają dobrej kondycji oraz wycieczek trudnych zarówno pod względem kondycyjnym jak i technicznym.

ZAWRAT

Wycieczka na przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.) to tatrzański klasyk. Wędrówkę rozpoczynamy od dotarcia na Halę Gąsienicową jednym z trzech wariantów – szlakami z Kuźnic przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki albo szlakiem z Brzezin. Po krótkiej przerwie w schronisku Murowaniec udajemy się nad Czarny Staw Gąsienicowy, a następnie dalej w kierunku przełęczy. Wychodzimy ponad próg Zmarzłego Stawu i dalej pniemy się w górę wygodną ścieżką. Trudności technicznerozpoczynają się w momencie dotarcia pod ściany skalne opadające z Małego Koziego Wierchu. Dalszą drogę na przełęcz pokonujemy z pomocą sztucznych ułatwień – klamer i łańcuchów. Po przejściu przez Zawrat schodzimy do sąsiedniej Doliny Pięciu Stawów Polskich mijając po drodze ułożone kaskadowo jeziora. Taka rzeźba terenu to pozostałość występujących tu dawniej lodowców. Docieramy do schroniska, gdzie czeka nas zasłużony odpoczynek. Nie jest to jednak koniec atrakcji tego dnia – ostatnia część drogi prowadzi obok wodospadu Siklawa oraz Wodogrzmotów Mickiewicza.

Trudności: kondycyjne i techniczne (na krótkim odcinku)

Czas trwania: ok. 9-10 h

SZPIGLASOWY WIERCH

Wycieczkę na Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) można by zatytułować śladami tatrzańskich stawów i wodospadów lub krócej – wycieczka hydrologiczna. Na naszej trasie miniemy Wodogrzmoty Mickiewicza, wodospad Siklawa, cztery spośród Pięciu Stawów Polskich, Szpiglasowe Stawki, Stawy Staszica, aż na koniec dotrzemy nad Morskie Oko. Wycieczka ma charakter pętli, którą rozpoczynamy po dojściu z Palenicy Białczańskiej do Wodogrzmotów Mickiewicza. Nasza trasa wiedzie dalej Doliną Roztoki i jej górnym piętrem – Doliną Pięciu Stawów Polskich. Trudności techniczne rozpoczynają się na podejściu pod Szpiglasową Przełęcz, gdzie szlak ubezpieczony jest łańcuchami. Z przełęczy już niedaleko na wierzchołek, z którego rozpościera się przepiękny widok na szczyty Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich. Następnie nasz szlak prowadzi wygodną ścieżką do malowniczej Dolinki Za Mnichem i dalej nad Morskie Oko. Po odpoczynku w schronisku, schodzimy drogą na Palenicę Białczańską.

Trudności: kondycyjne i techniczne (na krótkim odcinku)

Czas trwania: 9-10 h

KOŚCIELEC

Kościelec (2158 m n.p.m.) jest ambitnym celem dla turystów, którzy mają już za sobą łatwiejsze szlaki, są dobrze przygotowani kondycyjnie, a także obyci z przepaściami. Najtrudniejsze odcinki szlaku nie są wyposażone w sztuczne ułatwienia, jednak naturalne stopnie w skale pozwalają stanąć dość pewnie i przy użyciu rąk (łatwa wspinaczka) przejść tę ciekawą trasę. Wycieczkę zaczynamy z Kuźnic - wykorzystując jeden ze szlaków docieramy na Halę Gąsienicową by, po krótkiej przerwie w schronisku Murowaniec, udać się nad Czarny Staw Gąsienicowy. Jeśli nie ma mgły i chmur charakterystyczna spiczasta sylwetka Kościelca towarzyszy nam już od dłuższego czasu. Znad jeziora idziemy na przełęcz Karb, początkowo stokami Małego Kościelca, a później jego grzbietem. Z Karbu zaczyna się najciekawsza część trasy. Podejściu na Kościelec towarzyszy dużo emocji ze względu na trudności techniczne, ekspozycję, ale również piękne widoki. Na szczycie podziwiamy rozległą wysokogórską panoramę. Powrót na Przełęcz Karb odbywa się tą samą drogą. Z Karbu schodzimy do Zielonego Stawu Gąsienicowego i dalej do schroniska Murowaniec. Po zasłużonym odpoczynku schodzimy do Kuźnic.

Trudności: kondycyjne i techniczne (od Przełeczy Karb do szczytu Kościelca)

Czas trwania: ok. 8 h

ORLA PERĆ

Orla Perć należy do najtrudniejszych tatrzańskich szlaków. Od czasu powstania (poczatek XX wieku) jego przebieg uległ  modyfikacjom - obecnie za Orlą Perć przyjmuje się odcinek grzbietu pomiędzy przełęczami Zawrat i Krzyżne. Ze względu na szczególne trudności szlak nie biegnie przez cały czas ściśle granią ale często omija odcinki o charakterze wspinaczkowym. Fragmenty szlaku o dużej ekspozycji lub trudności zostały ubezpieczone tzw. sztucznymi ułatwieniami w postaci łańcuchów, klamer i drabinek. Chętni wybierający się na Orlą Perć powinni być przygotowani na wycieczki wymagające pod względem kondycyjnym i technicznym.

Przejście Orlej Perci proponujemy podzielić na parę odcinków o różnej trudności:

Zawrat - Kozi Wierch,
Granaty,

Buczynowe Turnie.

Można również wybrać się na wycieczki na poszczególne szczyty i przełęcze szlakami nie posiadającymi trudności technicznych.

Trudności: kondycyjne i techniczne 

RYSY

Wycieczkę na najwyższy szczyt Polski, Rysy (2499 m n.p.m.) rozpoczynamy z Palenicy Białczańskiej, najlepiej bardzo wcześnie rano - dzięki temu nawet w piękny sierpniowy dzień unikniemy tłoku na wierzchołku :) Po dojściu do schroniska nad Morskim Okiem i krótkim odpoczynku ruszamy w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami, jednego z najgłębszych jezior tatrzańskich (73 m głębokości). Stamtąd, wzdłuż jego wschodniego brzegu, a następnie coraz bardziej stromymi stokami opadającymi z Rysów wznosimy się w okolice Buli pod Rysami (2054 m n.p.m.). Towarzyszy nam prawdziwie wysokogórska sceneria, w krajobrazie królują skaliste szczyty i płaty wieloletniego śniegu, tzw. śnieżniki. Po kolejnych kilkuset metrach dochodzimy do pierwszych sztucznych ułatwień (łańcuchy), które będą nam towarzyszyć podczas podejścia tzw. grzędą niemal do samego szczytu. Rysy leżą na granicy polsko-słowackiej, stąd na szczycie w letni, pogodny dzień bywa tłoczno, uważać trzeba szczególnie podczas mijanek na łańcuchach. Panorama należy do jednej z najrozleglejszych w całych Tatrach. Powrót na Palenicę Białczańską tą samą drogą.
 

*Istnieje możliwość zejścia z Rysów na stronę Słowacką (konieczny dowód osobisty lub paszport!) i powrotu do Polski przy użyciu komunikacji publicznej.
 

Trudności: techniczne (na odcinku tzw. „grzędy”), kondycyjne.
 

Czas trwania: 9-10 h