TATRY i INNE GÓRY SŁOWACJI
Ponad 60% powierzchni Słowacji stanowią góry. Są to liczne pasma górskie wchodzące w skład łańcucha Karpackiego, z których każde z nich ma nieco inny charakter. To własnie na Słowacji leży najwyższy szczyt Tatr, jak i całych Karpat - Gerlach.
Poniżej zamieściliśmy krótką charakterystykę poszczególnych gór Słowacji. 
Słowacki Raj
Słowacki Raj (a właściwie Góry Straceńskie) to przepiękne pasmo górskie położone około 60 kilometrów od polskiej granicy. Swą nazwę zawdzięcza urokliwym dolinkom z malowniczymi potokami i wodospadami. Wzdłuż tych dolinek (tzw. roklin) poprowadzone zostały liczne szlaki turystyczne w postaci ścieżek i szeregu sztucznych ułatwień.

Przejście podestami zawieszonymi nad przełomem rzeki lub wspinaczka po kilkunastometrowych drabinkach to wspaniała przygoda dla zwiedzających. W górach znajdują się szlaki o różnym stopniu  trudności, można więc spokojnie dobrać trasę do umiejętności grupy. Ciekawostką są również ruiny klasztoru kartuzów znajdujące się na płaskowyżu na polanie Klasztorisko.
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
Góry Choczańskie
Niewielkie góry, a jak dobrze wszystkim znane. Najwyższy szczyt – Wielkiego Chocza, widać z  daleka z okolicznych pasm Polski i Słowacji. Warto więc wybrać się i zobaczyć te góry z bliska. Na wycieczki możemy udać się między innymi do malowniczych dolin – wąwozów Prosieckiego i Kwaczańskiego. Tu czeka nas zwiedzanie starego tartaku wodnego, przejścia drabinkami przez progi skalne, czy oglądanie wodospadu. Szczególnie polecamy wiosenne czas, ponieważ wtedy na wapiennych skałkach zakwita niespotykany w Polsce piękny kwiat – sasanka słowacka. Dla amatorów wyjść szczytowych również znajdzie się kilka propozycji. Podczas wycieczek możemy również zobaczyć ruiny dwóch liptowskich zamków znajdujące się przy szlakach. Natomiast strudzonym wędrówką polecamy odpoczynek w basenach termalnych. 
  • Text Hover
Niżne Tatry
Niżne Tatry to wielki łańcuch górski na Słowacji. Jego grań nie jest obca polskim turystom,  gdyż widoczna jest z wielu szczytów tatrzańskich. Niektórzy znają Niżne Tatry z wyjazdów narciarskich – to tu znajduje się słynny kompleks narciarski Jasna-Chopok. Kolej krzesełkowa kursuje także w sezonie letnim, co umożliwia szybkie dotarcie na grań i dalsze wędrowanie. A szlaków jest tu niemało, zarówno na jednodniowe wycieczki jak i dłuższe trekingi. Polecamy również zwiedzanie podziemnej części gór, czyli świata jaskiń: Demianowskiej Wolności, Demianowskiej Lodowej, Ważeckiej i Staniszowskiej. 
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
Wielka Fatra
Kiedy myślimy o Wielkiej Fatrze, pierwszym naszym skojarzeniem są rozległe górskie łąki.  Wyglądem przypominają bieszczadzkie połoniny – opuściwszy piętro lasu, wchodzimy na szerokie trawiaste grzbiety, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na otaczające pasma. Wędrówka najwyższymi szczytami Wielkiej Fatry to prawdziwa sielanka. 

Ponadto u podnóża gór znajduje się ciekawa wioska - Vlkolinec, która ze względu na swoją  unikatową zabudowę została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – warto odwiedzić to miejsce będąc w okolicy. 
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
Mała Fatra
Niby Mała Fatra, a tak naprawdę wcale nie taka mała Najwyższy szczyt – Wielki Krywań,  ma wysokość 1709 m n.p.m. Ale nie jest to jedyna atrakcja tych gór – znajdziemy tu skaliste szczyty, głębokie doliny z kładkami i drabinkami, czy też popularne ośrodki narciarskie. 

U podnóży pasma znajduje się miejscowość Terchova, z której pochodził Janosik. Obecnie  można tu zwiedzić muzeum poświęcone słynnemu zbójnikowi. 
  • Text Hover
Góry Polana
Góry Polana zachwyciły nas zarówno swoim przepięknym krajobrazem, jak i ciekawą historią geologiczną. Kto by się spodziewał, że tak blisko znajduje się największy w Europie wygasły  wulkan? A jednak Wędrując szlakiem wprawne oko przyrodnika zauważy zastygłe strumienie lawy w postaci skałek, czy przekładaniec lawy i pyłów wulkanicznych tak charakterystyczny dla stratowulkanu. Żyzne gleby powstałe na terenie wulkanicznym umożliwiły tutaj rozwój rolnictwa. 
Malownicze wioski poprzedzielane polami i łąkami pokrywają południowe podnóża gór. Widok ten skojarzył się nam z Toskanią i tak odtąd nazywamy te rejony – Mała Toskania. Góry Polana pokrywa sieć szlaków turystycznych nierzadko wiodących w bardzo ciekawe miejsca. Najwyższym szczytem pasma jest Polana – 1458 m n.p.m. W okolicy znajdziemy również wiele ciekawostek historycznych i kulturowych. 
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover
  • Text Hover