PORADNIK GÓRSKI

Prezentujemy tutaj kilka praktycznych porad dotyczących planowania wycieczek w góry. Zapraszamy do lektury :)

KIEDY WYBRAĆ SIĘ NA WYCIECZKĘ Z PRZEWODNIKIEM?

1. Kiedy chcemy pójść na fajną wycieczkę ;)

2. Gdy organizujemy wycieczkę szkolną (wycieczki jednodniowe, obozy, kolonie, zielone szkoły) – grupy szkolne wędrujące na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego podlegają obowiązkowi posiadania opieki przewodnika.

3. Jeśli nie mamy doświadczenia górskiego lub chcemy wybrać trudniejszą trasę, a obawiamy się o swoje umiejętności.

4. Gdy chcemy posłuchać ciekawych historii związanych z tematyką górską (przyrodą, historią, etnografią, taternictwem, narciarstwem górskim, wyprawami w góry świata i wieloma innymi sprawami).

Każdy powód jest dobry – przekonajcie się sami :)

JAK UBRAĆ SIĘ W GÓRY?

Wygodny i funkcjonalny strój zapewni komfort i wpłynie na bezpieczeństwo podczas wycieczki górskiej. Ubranie powinno być wygodne i dopasowane do typu wycieczki – inaczej ubierzemy się na spacer dolinny, a inaczej na wyjście szczytowe. Ponadto ubiór powinien być dopasowany do pory roku i panujących aktualnie warunków. Należy jednak pamiętać, że pogoda w górach szybko się zmienia i być przygotowanym się na każdą ewentualność.

Obuwie

Buty to podstawa. Po górach chodzimy w obuwiu sportowym, zabudowanym, najlepiej sięgającym powyżej kostek. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko potknięć, stłuczenia palców czy skręcenia kostki. Warto wybrać buty przeznaczone do turystyki górskiej. Na wycieczki dolinne możemy ubrać niskie buty sportowe. Rozmiar obuwia powinien być nieco większy, niż ten do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Podczas wysiłku fizycznego stopy puchną i trzeba zostawić im miejsce na zwiększenie objętości ;) Oczywiście nie należy przesadzać – zbyt luźny but sprzyja obtarciom.

Odzież

W góry ubieramy się na cebulkę tak, żeby móc łatwo dostosować ubiór do panujących aktualnie warunków.

Koszulka, niezależnie od tego czy jest z długim czy krótkim rękawem, powinna być wykonana z materiału oddychającego. Możemy wybrać popularną obecnie odzież termiczną, ale zwykły bawełniany T-shirt też będzie dobry. Na wierzch ubieramy bluzę sportową, polarową lub inną, która uchroni nas przed utratą ciepła. Kolejna warstwa powinna być nieprzewiewna i nieprzemakalna – najlepszą opcją jest kurtka przeciwdeszczowa. Jeśli takiej nie mamy, to obowiązkowo musimy ze sobą zabrać pelerynę.

Spodnie przede wszystkim powinny być wygodne i nie krępować naszych ruchów - podczas wycieczki przy podejściach i zejściach będziemy robić większe kroki niż zazwyczaj. Dodatkowym udogodnieniem może być wykonanie z materiałów szybkoschnących na wypadek gdyby podczas wycieczki zaskoczył nas deszcz.

Czapka przyda się o każdej porze roku. Latem ochroni nas przed słońcem i przegrzaniem, zimą przed zimnem. Zimą, wiosną i jesienią warto mieć ze sobą rękawiczki i szalik. Mogą się one przydać również latem, gdy wybierzemy się w wyższe partie gór.

WYPOSAŻENIE GÓRSKIEGO PLECAKA

...czyli co zabrać ze sobą na wycieczkę?

Zacznijmy od tego, że trzeba wziąć plecak :) To właśnie do niego spakujemy wszystkie inne niezbędne rzeczy. Plecak powinien być dobrze dopasowany - uwierające buty i niewygodny plecak to dwie podstawowe rzeczy, które jeśli są źle dobrane mogą naprawdę zepsuć nam wyjście.

Do plecaka pakujemy: dokumenty, suchy prowiant (w tym czekoladę czy kalorycznego batona), picie (wodę, herbatę w termosie), ciepłą bluzę, mapę obejmującą teren w którym się poruszamy, apteczkę, czołówkę (lub latarkę), ciepłe nieprzemakalne ubranie, kompas (lub GPS).

Zimą dodatkowo potrzebne mogą okazać się: ochraniacze śniegowe, raki, czekan, lawinowe ABC (detektor lawinowy, sonda i łopata).

Oczywiście jest wiele innych przedmiotów, które mogą nam się przydać podczas wycieczki. Te wymienione powyżej to naszym zdaniem podstawa.

I na koniec ostatnia rzecz, o której nie powinniśmy zapomnieć: naładowany telefon komórkowy z zapisanym telefonem alarmowym do górskiego pogotowia ratunkowego. W przypadku polskich gór jest to numer do TOPR ( Tatry) i GOPR (reszta pasm górskich): +48 601 100 300.

ORGANIZACJA ZIMOWEGO WYJŚCIA W GÓRY

Każde wyjście w góry wymaga starannego zaplanowania. Jest to jeden z elementów dbania o nasze bezpieczeństwo na szlaku. Szczególnie zimą, gdy warunki są zazwyczaj dużo trudniejsze niż w innych porach roku, powinniśmy zawczasu przygotować się na to co zastaniemy w górach. Sporządziliśmy dla Was listę aktualności, z którymi należy się zapoznać jeszcze w domu.

POGODA

Meteorolodzy mówią, że pogoda jest pewna tylko teraz. Jest to prawda, zwłaszcza w terenie górskim, nie należy jednak z tego powodu rezygnować ze sprawdzania prognoz. Wiele z dostępnych obecnie modeli jest wystarczająco dokładna, aby prawidłowo pokazać nam tendencje pogodowe w dniu następnym.

Przy sprawdzaniu pogody powinniśmy kierować się następującymi zasadami:

 • najbardziej wiarygodna jest prognoza krótkoterminowa,

 • korzystamy ze szczegółowej prognozy,

 • analizujemy kilka parametrów – opady, temperaturę, wiatr, zamglenie,

 • na bieżąco sprawdzamy aktualizacje,

 • porównujemy kilka prognoz.

WARUNKI NA SZLAKU

Warunki panujące na szlaku mogą być wypadkową różnych czynników, np. pogody z kilku ostatnich dni, prowadzonej gospodarki leśnej czy zdarzeń ekstremalnych. Warto więc sprawdzać aktualne komunikaty dla terenu, w który się wybieramy.

Bieżące informacje znajdziemy na stronach:

 • górskiego pogotowia ratunkowego (GOPR, TOPR i ich odpowiedników zagranicą),

 • parków narodowych,

 • schronisk górskich,

 • portali hobbistycznych.

ZAGROŻENIE LAWINOWE

Zagrożenie lawinowe właściwie zawiera się w poprzednim podpunkcie. Ze względu na to, że na niektórych obszarach stanowi duże niebezpieczeństwo, zwracam na nie jednak szczególną uwagę. Dla osób, które nie posiadają wiedzy i przeszkolenia w zakresie poruszania się w terenie zagrożonym lawinowo, kluczowe jest czy szlak, na który się wybierają przez taki teren przechodzi. Jeśli tak - należy zrezygnować z wycieczki lub wybrać się na nią pod opieką kogos z doświadczeniem. Osoby przygotowane do turystyki zimowej powinny sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego i plan wycieczki dopasować do tej informacji, biorąc po uwagę posiadaną wiedzę, doświadczenie i sprzęt.

Stopień zagrożenia lawinowego można sprawdzić:

 • na specjalistycznych portalach lawinowych (za granicą),

 • na stronach górskiego pogotowia ratunkowego (GOPR, TOPR i ich odpowiedników za granicą),

 • na stronach parków narodowych.

 

PRZYDATNE STRONY

POGODA  

http://new.meteo.pl/

http://www.weatheronline.pl/

http://www.yr.no/

 

ZAGROŻENIE LAWINOWE

http://www.avalanches.org/eaws/en/main.php 

http://lawiny.topr.pl/

http://www.laviny.sk/aktualne-informacie/lavinova-situacia/ 

https://www.gopr.pl/zagrozenie-lawinowe 

http://lawiny.gopr.org/ 


TOPR - Strona Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Można tu sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego, warunki turystyczne, wspinaczkowe i narciarskie w Tatrach.


HZS - Strona ratowników górskich na Słowacji, na której można odnaleźć aktualne informacje na temat pogody oraz zagrożenia lawinowego w górach Słowacji. 

TPN - Oficjalna strona Tatrzańskiego Parku Narodowego.

SPT im. Klemensa Bachledy - Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem.

KPT im. Macieja Sieczki - Koło Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki w Krakowie.