GÓRY SŁOWACJI

Słowacja ma do zaoferowania wiele ciekawych pasm górskich, m. in. Tatry, Niżne Tatry, Góry Choczańskie, Wielka i Mała Fatra oraz Słowacki Raj. 

W każdym z nich znajdziemy liczne turystyczne szlaki z pięknymi widokami, szlaki rowerowe i tereny narciarskie. Krajobrazy i przyroda są bardzo zróżnicowane: od granitowych szczytów po głębokiejaskinie Tatr Niżnych, od rozległych fatrzańskich połonin pełnych kwiatów po ciemne krasowe wąwozy Słowackiego Raju.

W głębokich górskich dolinach możemy odwiedzić ciekawe pod względem kulturowym miejscowości z żywym folklorem, ciekawą architekturą i pyszną kuchnią.

NIŻNE TATRY

Niżne Tatry to wielki łańcuch górski na Słowacji. Jego grań nie jest obca polskim turystom, gdyż widoczna jest z wielu szczytów tatrzańskich. Niektórzy znają Niżne Tatry z wyjazdów narciarskich – to tu znajduje się słynny kompleks narciarski Jasna-Chopok. Kolej krzesełkowa kursuje także w sezonie letnim, co umożliwia szybkie dotarcie na grań i dalsze wędrowanie. A szlaków jest tu niemało, zarówno na jednodniowe wycieczki jak i dłuższe trekingi. Polecamy również zwiedzanie podziemnej części gór, czyli świata jaskiń: Demianowskiej Wolności, Demianowskiej Lodowej, Ważeckiej i Staniszowskiej.

Do zobaczenia na szlaku!

SŁOWACKI RAJ

Słowacki Raj (a właściwie Góry Straceńskie) to przepiękne pasmo górskie położone około 60 kilometrów od polskiej granicy. Swą nazwę zawdzięcza urokliwym dolinkom z malowniczymi potokami i wodospadami. Wzdłuż tych dolinek (tzw. roklin) poprowadzone zostały liczne szlaki turystyczne w postaci ścieżek i szeregu sztucznych ułatwień. Przejście podestami zawieszonymi nad przełomem rzeki lub wspinaczka po kilkunastometrowych drabinkach to wspaniała przygoda dla zwiedzających. W górach znajdują się szlaki o różnym stopniu trudności, można więc spokojnie dobrać trasę do umiejętności grupy. Ciekawostką są również ruiny klasztoru kartuzów znajdujące się na płaskowyżu na polanie Klasztorisko.

Zapraszamy na wspólne wycieczki :)

GÓRY CHOCZAŃSKIE

Niewielkie góry, a jak dobrze wszystkim znane. Najwyższy szczyt – Wielkiego Chocza, widać z daleka z okolicznych pasm Polski i Słowacji. Warto więc wybrać się i zobaczyć te góry z bliska. Na wycieczki możemy udać się między innymi do malowniczych dolin – wąwozów Prosieckiego i Kwaczańskiego. Tu czeka nas zwiedzanie starego tartaku wodnego, przejścia drabinkami przez progi skalne, czy oglądanie wodospadu. Szczególnie polecamy wiosenne czas, ponieważ wtedy na wapiennych skałkach zakwita niespotykany w Polsce piękny kwiat – sasanka słowacka. Dla amatorów wyjść szczytowych również znajdzie się kilka propozycji. Podczas wycieczek możemy również zobaczyć ruiny dwóch liptowskich zamków znajdujące się przy szlakach. Natomiast strudzonym wędrówką polecamy odpoczynek w basenach termalnych.

Gorąco polecamy!

WIELKA FATRA

Kiedy myślimy o Wielkiej Fatrze, pierwszym naszym skojarzeniem są rozległe górskie łąki. Wyglądem przypominają bieszczadzkie połoniny – opuściwszy piętro lasu, wchodzimy na szerokie trawiaste grzbiety, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na otaczające pasma. Wędrówka najwyższymi szczytami Wielkiej Fatry to prawdziwa sielanka.

Ponadto u podnóża gór znajduje się ciekawa wioska - Vlkolinec, która ze względu na swoją unikatową zabudowę została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – warto odwiedzić to miejsce będąc w okolicy.

Zapraszamy! :)

MAŁA FATRA

Niby z nazwy Mała Fatra, a tak naprawdę wcale nie taka mała ;) Najwyższy szczyt – Wielki Krywań, ma wysokość 1709 m n.p.m. Ale nie jest to jedyna atrakcja tych gór – znajdziemy tu skaliste szczyty, głębokie doliny z kładkami i drabinkami, czy też popularne ośrodki narciarskie.

U podnóży pasma znajduje się miejscowość Terchova, z której pochodził Janosik. Obecnie można tu zwiedzić muzeum poświęcone słynnemu zbójnikowi.

Zachęcamy do odwiedzenia tego regionu!

GÓRY POLANA

Góry Polana zachwyciły nas zarówno swoim przepięknym krajobrazem, jak i ciekawą historią geologiczną. Kto by się spodziewał, że tak blisko znajduje się największy w Europie wygasły wulkan? A jednak :) Wędrując szlakiem wprawne oko przyrodnika zauważy zastygłe strumienie lawy w postaci skałek, czy przekładaniec lawy i pyłów wulkanicznych tak charakterystyczny dla stratowulkanu.

Żyzne gleby powstałe na terenie wulkanicznym umożliwiły tutaj rozwój rolnictwa. Malownicze wioski poprzedzielane polami i łąkami pokrywają południowe podnóża gór. Widok ten skojarzył się nam z Toskanią i tak odtąd nazywamy te rejony – Mała Toskania.

Góry Polana pokrywa sieć szlaków turystycznych nierzadko wiodących w bardzo ciekawe miejsca. Najwyższym szczytem pasma jest Polana – 1458 m n.p.m. W okolicy znajdziemy również wiele ciekawostek historycznych i kulturowych.

Zapraszamy na wspólną wędrówkę :)


W celu uzyskania szczegółowych propozycji wycieczek prosimy o bezpośredni kontakt.
Copyright Nazwa.pl